08-29.png

KAMUSAL ALANDA İNSANLARI BİRARAYA GETİREN DİYALOG ORTAMINI NASIL YARATABİLİRİZ?

Son Başvuru Tarihi: 28 Mayıs 2021

Pandemi ile kamusal alan ihtiyacı giderek arttı, var olan kamusal alanların sayısı ya yetersiz ya da yurttaş dahiliyeti olmadan tasarlanan işlevsiz alanlar olarak karşılaşmaktayız. Problemin olası çözümlerinden biri; yurttaşların tasarımdan uygulama süreçlerine kadar dahil edildiği, ihtiyaçlarını, kullanım biçimlerinin analiz edildiği kapsayıcı, fonksiyonel katılımcı süreçlerinin oluşturulması, alanlarının yerel yönetimler tarafından yaratılması. 

Roof Coliving, Ulusal Demokratik Enstitüsü (NDI Türkiye) ayni desteği, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi iletişim & teknik desteği ile dijital olarak gerçekleştireceği Katılımcı Kentler Programı, kamusal alanların tasarımını genç yurttaşların deneyimleri, bilgileri ve yetenekleri ile daha kapsayıcı, fonksiyonel ve yaşanabilir alanlar olması için gençler ile birlikte yeniden tasarlamayı amaçlıyor, kentsel tasarım süreçlerinde genç yurttaşların sivil katılımlarını arttırmayı hedefliyor. Program kapsamında genç yurttaşları, geliştirilmemiş kamusal alanlarda insanlar arasında diyalog ortamları yaratabilmek için küçük ölçekli müdahaleler tasarlamaya, alanında uzman eğitmenlerin kapasite güçlendirme oturumlarına katılmaya ve Roof Coliving topluluğunun biraradalığını sağladığı farklı tip öğrenme çemberlerinde yer almaya  davet ediyoruz! 

başladı-30.png
başladı-28.png
başladı-29.png

Katılımcı Kentler Programı;

 

  • 18-30 yaş arasında,

  • Birlikte yaşama kültürü, yer ve insan arasındaki ilişki, kent çalışmaları, birlikte yaratım gibi konularla ilgilenen

  • Kamusal alanlarda etkileşimi arttıracak müdahale tasarımları yapmaya ilgi duyan,

  • Aktif yurttaşlık konusunda meraklı,

  • Sosyal inovasyon/tasarım odaklı düşünme konularında çalışmak isteyen

 

20 gence yönelik 8 haftalık yarı yapılandırılmış bir genç yurttaşlık programını içermekte.

Program, yerel yönetim temsilcileri ve genç yurttaşları biraraya getirerek diyalog ortamı yaratmayı, birbirinden farklı disiplinlerde olan genç yurttaşlara kent problemlerine müşterek çözümler geliştirmeleri için alan yaratmayı hedefliyor. 

 

Katılımcı Kentler Programı; 1 Haziran’da başlayacak ve zoom uygulaması üzerinden gerçekleştirilecek.

 

Kolektif üretime ve tasarıma meraklı İzmir ve Eskişehir öncelikli olmak üzere bütün genç yaratıcıların başvurularını bekliyoruz! 

Programa Katıldığımda Beni Nasıl Bir Süreç Bekliyor?

başladı-29.png
04-31.png
03-31.png
başladı-28.png
06-31.png
05-31.png
Son Başvuru Tarihi: 28 Mayıs 2021
footer-28.png